- shares
- Zdieľať na Facebooku
Anna Lesznai, vlastným menom Amália Moscovitzová, je vo svete známa ako maliarka, spisovateľka i politička. V Nižnom Hrušove vo Vranovskom okrese, kde prežila 54 rokov, otvorili nedávno na jej počesť múzeum.
“Jej rodina tu vlastnila kaštieľ i priľahlé panstvo už od roku 1872. Rodine udelil cisár šľachtický titul. Mala tak privilégiá vstupovať do najvyšších spoločenských kruhov,” uviedol pre TASR autor myšlienky vzniku múzea Jaroslav Krajňák.
Dôvodov, prečo sa rozhodol založiť múzeum, bolo podľa jeho slov viacero. “Po ukončení vojny zobrala opraty do rúk KSČ. Epochu grófov v dedine pochovali, niekoľkotisícovú knižnicu vyhodili do studne v záhrade, spisy spálili, grófske záhrady rozparcelovali a dali nemajetným na stavebné pozemky, v budove urobili MNV,” zdôraznil s tým, že o dejinách “židov z kaštieľa” sa nesmelo hovoriť. “Neostali po nich žiadni príbuzní. V kútiku duše ich však tunajší ľudia zbožňovali a mali za ich dobrosrdečnosť veľmi radi,” dodal.
Krajňák poznal celý životopis grófov z rozprávania rodičov. “Môj dedo sa v roku 1919 vrátil z USA a postavil tu dom. Ako amerikánec bol častým hosťom v kaštieli. Podobne môj otec bol veľkým zberateľom umenia a starožitností a pred vojnou často robili výmenné obchody,” poznamenal s tým, že po roku 1990 on sám začal skupovať artefakty, ktoré pochádzali z kaštieľa. “Moja zbierka sa postupne rozrástla až do štádia, kedy som ju mohol oficiálne sprístupniť,” uviedol. Pred otvorením múzea vydal aj bibliografickú publikáciu o slávnej rodáčke.
Múzeum má štyri miestnosti, je zriadené v pôvodnom dome z roku 1920. “V samotnom múzeu je sprístupnený vývoj a archeologické nálezy dediny Nižný Hrušov, aj celá genéza šľachtickej rodiny Moscovitzovcov. Vďaka ich synovi Gejzovi, ktorý bol aj náruživým fotografom, sa zachovalo veľké množstvo dobových fotografií tejto rodiny,” priblížil. Návštevníci tu nájdu množstvo výtvarných diel Lesznai i jej priateľov, ktoré zachytávajú obec. “Taktiež je tu viac ako desať diel z jej literárnej tvorby, jej ilustrácie i básne. Zachoval sa aj pôvodný historický nábytok z kaštieľa a množstvo osobných vecí, s ktorými Anna Lesznai žila,” vysvetlil. Na múzeu pracoval Krajňák viac ako dvadsať rokov. “Veľmi mi pomohol fakt, že už môj otec v 60. rokoch získal veľa artefaktov pochádzajúcich z kaštieľa,” doplnil.
Amália Moskovitzová sa narodila v roku 1885 do bohatej a vzdelanej šľachtickej rodiny. Aj vďaka tomu študovala umenie a rozvíjala svoj umelecký talent na svetoznámych školách. “Okrem iných navštevovala napríklad aj školu kreslenia a súkromné výtvarné hodiny Sándora Bihariho,” vysvetlil Krajňák s tým, že v Paríži študovala na prestížnej škole Luciena Simona. Po jej návrate do Nižného Hrušova sa obec stala strediskom kultúrneho života v širokom regióne. “Usporadúvali sa tu stretnutia intelektuálov, umelcov, ale aj politikov. Annu ustanovila vtedajšia vláda na funkciu povereníčky ministerky školstva, vytvorila dokonca prvé učebné osnovy pre základné a stredné školstvo v oblasti umeleckej výchovy,” priblížil prácu Lesznai Krajňák.
V Nižnom Hrušove ostalo po nej množstvo výtvarných diel, ako aj niekoľko jej básní a románov. “Dokonca v susednej dedinke Lesné, podľa ktorej si vybrala svoje umelecké meno, si našla množstvo šikovných dievčat a žien, ktoré v akejsi prvej manufaktúre vyšívali jej secesné vzory na obrusy, zahlavčeky a dekoračné závesy. Bol o ne veľmi veľký záujem u vtedajšej šľachty,” vysvetlil Krajňák s tým, že tento obchodný plán musela v roku 1939 prerušiť a ako židovka zo strachu pred prichádzajúcim fašizmom emigrovala do USA.
zdroj:tasr
Komentáre